Ve dnech 26.-28.2.2003 byl v Příbrami a okolních obcích promítán obecně prospěšnou společností Nový život film Ježíš. Promítání se uskutečnilo především za organizace Křesťanského společenství v Příbrami a v menší míře i našeho sboru, který byl, žel, v době promítání částečně na sborové dovolené na horách a mohl se účastnit jen v omezené míře.

 

Film JEŽÍŠ je dvouhodinový film natočený podle Lukášova evangelia a je považován za nejpřesnější filmové zobrazení Kristova života. Zdá se, že světový úspěch a působivost filmu spočívá v autentičnosti, přesnosti a smyslu pro detail.

 

Scénář filmu a dialogy byly napsány podle Lukášova evangelia a natáčení probíhalo přímo v Izraeli. Jeho zahájení předcházelo 9 let příprav a podrobného výzkumu, aby bylo možno natočit historicky věrný dokument. Poradci byli archeologové, historikové a teologové. Rekvizity z 1. století, hrnčířské výrobky, zbraně a oděvy byly vytvořeny ve speciálních dílnách.

 

 

 

"Přáli jsme si vytvořit dramatický dokument o skutečném člověku, který žil před dvěma tisíci lety," říká Paul Eshleman, ředitel celosvětové distribuce filmu Ježíš. "Ježíš pracoval svýma rukama, žil mezi skutečnými lidmi, jedl jejich jídla, znal jejich bolesti. Chtěli jsme, aby tento film dal divákům pocit, že opravdu rozumějí tomuto muži, který změnil běh dějin a dodnes mění životy lidí - tomu, který je jak člověk, tak Bůh, Ježíši z Nazareta.

 

Obsadit role herci pro tento dramatický portrét Ježíšova života vyžadovalo intenzivní hledání, obzvláště pak muže, který by ztvárnil Ježíše samotného. Aby tváře byly co nejvíce autentické, bylo vybráno 45 herců a téměř 5 000 komparsistů z oblasti Středního východu. Avšak hlavní postava Ježíše nakonec připadla Brianu Deaconovi z renomované anglické Královské Shakespearovy společnosti. Deacon byl vybrán z více než 1 000 herců, protože jednoduchým, ale důstojným způsobem ztvárnil Ježíšův příběh, jenž pro nás evangelista Lukáš zaznamenal.

 

 

 

Film byl natočen s podporou organizace Campus Crusade for Christ International. Jeho producentem byl John Heyman, který získal cenu na festivalu v Cannes.

 

 

 

Informace o filmu:

Název filmu:
Země původu:
Natočen:
Délka:
Režie:
Scénář:
Producent:
V hlavní roli:
Jazyková verze:
V českém znění:

JEŽÍŠ
USA
společností Inspirational Films Inc.
120 min.
John Krish, Peter Sykes
Barnet Fishbein
John Heyman
Brian Deacon
česká (film byl nově nadabován v roce 1999)
Jan Šťastný

 

Historicky nejpřesnější film o životě Krista natočený podle Lukášova evangelia.
 
Počet jazykových verzí přesáhl v roce 2002 hranici 720 verzí (včetně nářečí a dialektů). V rámci nekomerčního promítání jej shlédly více než 4,5 miliardy lidí po celém světe (zdroj: The Jesus Film Project Update, 2002). V roce 1991 se "Ježíš" stal nejnavštěvovanějím zahraničním filmem v tehdejším Československu (přes 1 milion diváků).
 
Film dosud nebyl v ČR uveden v televizi.

Bližší informace naleznete zde.

Výhradním distributorem filmu v České republice je obecně prospěšná společnost Nový život.